Kaip į Zelenskio konfliktą reaguoja akcijų rinkos? Apie tai kalbamės su Investuotojų asociacijos valdybos nariu, kredito unijos „Magnus“ valdybos pirmininku Mantu Janavičiumi. Ar apskritai akcijų rinkos sureagavo į tai, kas įvyko penktadienį?
Po garsiojo penktadienio konflikto akcijų rinkos, priklausomai nuo geografinės vietos, reagavo skirtingai. Kadangi tai įvyko savaitgalį, didžioji dalis rinkų dar nebuvo atsidariusios. Tačiau situacija dar labiau komplikavosi po sekmadienio, kai D. Trumpo administracija paskelbė naujieną dėl kriptovaliutų integracijos į Federalinį rezervą. Buvo įtrauktos arba pasiūlyta įtraukti mažiau žinomos kriptovaliutos, tokios kaip „Cardano“ ir „Solana“.
Dėl šių pokyčių kriptovaliutų rinka patyrė staigų šuolį – jų kapitalizacija išaugo iki neregėtų aukštumų. Per vieną dieną kainų pokyčiai siekė nuo 20 % iki 60 %. Netgi gerai žinomos kriptovaliutos, tokios kaip bitkoinas ir eteris, patyrė svyravimų, nors jų pokyčiai buvo nuosaikesni. Tai buvo didžiulis sukrėtimas tiek spekuliantams, tiek skeptikams, o pirmadienio rytą pasaulinė rinka pasisuko dar kita linkme.
Penktadienį įvykęs Zelenskio pašalinimas iš kabineto sukėlė papildomas spekuliacijas rinkose. Jungtinėse Valstijose reakcija buvo teigiama – technologijų sektorius, kuris yra pagrindinis ekonomikos variklis, išliko stabilus, o visi pagrindiniai indeksai demonstravo augimą. Dirbtinis intelektas yra naujasis investicijų „Gralis“, todėl natūralu, kad modernios atsiskaitymo priemonės ir naujausios technologijos laikomos ateities ekonomikos pagrindu. Europa ir Azija reagavo santūriau – didelių pokyčių nebuvo užfiksuota.
Ar tai reiškia, kad didelių nuostolių Europos rinkoje nebuvo, tačiau JAV kriptovaliutų sektorius išgyveno staigų augimą? O kaip situacija su kitomis investicinėmis priemonėmis – investiciniais fondais, akcijų biržomis ir obligacijomis?
JAV ETF ir obligacijos į šiuos įvykius reagavo teigiamai, tuo tarpu Europos rinkos, įskaitant ir tokias žaliavas kaip auksas, išliko stabilios ir nesulaukė didelių pokyčių. Instituciniai investuotojai ir didieji rinkos dalyviai šiuo metu laukia tolimesnių naujienų, nes situacija vis dar yra besivystanti ir neapibrėžta.
Jūs ilgą laiką domitės investavimu. Jei palygintume dabartinę situaciją su tuo, kas vyko prieš ketverius metus Bideno administracijos laikotarpiu, kaip pasikeitė investicinė aplinka? Ar tuometinė rinka buvo stabilesnė?
Dauguma investuotojų laikosi principo „buy the rumors, sell the news“ (liet. „pirk paskalas, parduok naujienas“). Dabartinis neapibrėžtumas, kurį iš dalies lemia geopolitinės įtampos, yra tiek planuojamas, tiek spontaniškas reiškinys. Vieniems tai sukuria naujas galimybes, kitiems – didžiulius nuostolius.
Bideno administracijos laikotarpiu rinka buvo labiau prognozuojama, o rinkos kreivės buvo tolygesnės. Tuo tarpu šiandieninė situacija primena „linksmuosius kalnelius“ – vieni mato didelį optimizmą ir tikėjimą ateitimi, o kitiems tai kelia dar daugiau klausimų ir abejonių dėl rinkų stabilumo.
Visas interviu: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000395653/laba-diena-lietuva